Specializovaná organizace, ušlechtilé kočky - 1. OK Praha je pobočným spolkem Českého svazu chovatelů, z.s., pobočný spolek má právní subjektivitu.

 

1. OK Praha vznikla již v roce 1967 jako historicky první zájmová organizace sdružující chovatele a přátele ušlechtilých i těch "obyčejných" koček v ČSSR. Mezi zakládající členy, kteří zanechali trvalou stopu v chovatelské historii patřili Josef Mourek a Olga Davidová.

 

Po společenských změnách, které proběhly v roce 1989, se vlivem nových kontaktů a zpřístupnění informací dříve obtížně dostupných rozšiřuje nejen chovná základna již chovaných plemen, ale objevují se zde mnohá plemena dříve nedostupná. V současné době je oficiálně organizací FIFe uznáno zhruba 45 plemen ušlechtilých koček. Mnoho chovatelů ke svým kočkám s rodokmenem ale má v péči i ty obyčejné domácí kočičky.

 

Pravidelně pořádáme v jarním období Mezinárodní výstavy koček s účastí tuzemských i zahraničních vystavovatelů. V posledních deseti letech jsme pořádali výstavy v hotelu Pyramida, zvyšující se zájem vystavovatelů a s tím i stále větší počet vystavovaných koček způsobil, že jsme výstavy přemístili do prostor Kongresového centra Praha a frekvenci rozšířili o podzimní termín. Ale v posledních dvou letech snižující se počet vystavovatelů, ke kterému dochází bohužel také vlivem "uvážených" rozhodnutí nadřízených složek tuzemských i mezinárodních a vysoká finanční náročnost pronájmu prostor nás vedl k změně místa pořádání výstav. Poslední výstava pořádaná v březnu 2015 v prostorách hotelu DAP v Praze 6, kdy jsme rozdělili dvě kategorie na sobotu a zbývající dvě na neděli se setkala s kladným ohlasem mezi vystavovateli.

 

Těsně před termínem pořádání výstavy v roce 2016 jsme museli z důvodu zrušení rezervace prostor najít náhradní sál, kde vy se mohla výstava konat. Ten jsme našli v prostorách sokolovny v Praze Řepích, byla to komorní výstava, bohužel s nedostatkem místa pro prodejce, což ze strany některých vystavovatelů bylo kritizováno, zato návštěvnost nás mile překvapila. Na druhou stranu, finanční náročnost a snižující se počet zájemců o práci související s pořádáním výstavy a vyhoření některých současných organizátorů klade otázku, zda vůbec výstavy pořádat. Také zájem vystavovatelů se vlivem změn předpisů rapidně snížil a jednání některých z nich tomu kladný impuls pro pokračování nepřidá.

 

V roce 2017 ani 2018 jsme výstavu nepořádali.

 

Výstava v březnu 2013 v Kongresovém centru Praha (fotogalerie)

Výstava v roce 2008 v hotelu Pyramida Praha (fotogalerie)

Výstava v roce 2007 v Bratislavě (fotogalerie)

 

 

 

 

Český svaz chovatelů, specializovaná organizace, ušlechtilé kočky – 1. OK Praha. IČ: 66001811

Kontakt: v.rotbauerova@seznam.cz
Korespondenční adresa: Na Dělostřílnách 1042, 162 00 Praha 6